Analýza přestupků v Jihočeském kraji za rok 2018

Dne 20. února 2019 zveřejnil Jihočeský územní svaz seznam přestupků, kterých se dopustili rybáři v roce 2018 na revírech ČRS, a to Jihočeského územního svazu.

Motivací byla informovanost veřejnosti o tom, čeho se někteří rybáři dopouští, a o tom, jak se snaží Jihočeský územní svaz chránit své revíry.

Kompletní seznam lze nalézt zde.

Množství přestupků

Rybářská stráž evidovala na území Jč ÚS celkem 641 přestupků.
Tyto přestupky byly způsobeny

  • členy místních organizací Jč ÚS (267)
  • členy MO jiných územních svazů (143)
  • cizinci (146)
  • pytláky či rybářů bez oprávnění (80)

Nejčastější přestupky

Podle hrubé analyzy zjištěných přestupků se nejčastějšími případy pochybení rybářů staly:

Přestupek Množství
Lov mimo povolenou dobu
144
Bez dokladů, bez platného rybářského lístku
138
Problém s ponechanými rybami
102
Nezapsaná docházka k vodě
95
Nepřítomnost u prutu / prutů
72
Lov na více prutů
50
Přívlač v době hájení
28
Lov po překročení denního limitu
5

Spojené přestupky

Snad nejvíce se rybářské stráži stávalo, že přicházela k nahozeným prutům, zatímco jejich majitelé zřejmě pospávali někde v bivaku.

Spojily se tak současně tři přestupky - nepřítomnost u prutů, lov mimo povolenou dobu (nahozené pruty po půlnci), a tím logicky i nezapsaná docházka k vodě na nový den.

V jednom případě se naopak stalo, že rybář už měl zapsánou docházku k vodě, kterou měl v plánu realizovat až následující den.

Doklady

Druhým nejčastějším případem byl stav, kdy rybář neměl doklady nebo neměl platný rybářský lístek.

Často tedy rybářská stráž přicházela k rybáři, který najednou zjistil, že si zapomněl doklady doma. Není blíže specifikováno, zda tam nechal i povolenku, do které měl zapsat před zahájením lovu ryb.

Druhým případem byla situace, která se může čas od času stát každému. Při koupi povolenky bývá zpravidla kontrolováno, zda je rybářský lístek člena platný a pokud se zjistí, že daný rok lístek pozbyde platnosti, je rybář upozorněn, aby si to pohlídal a obnovil si co nejdříve platnost.
Je však pravdou, že doba je hektická, člověk nosí v hlavě spoustu informací a na obnovu platnosti lístku někdy zapomene.

Stát se snaží pomoci rybářům alespoň tak, že zavedl možnost platnosti lístku na "neurčito", což zbavuje nutnosti kontroly, zda lístek ještě platí či nikoliv, a rybář má tak o starost míň.

Ponechané ryby

Velkým a nejčastějším problémem u ponechaných ryb bylo jejich nezapsání. Důvody jsou různé. Někdy je to z důvodu, že rybář si prostě chtěl některé úlovky zatajit.
U nás (MRS) jsou známy případy, kdy rybář uloví kapra, vloží ho do vezírku, ale nezapíše. Ve chvíli, kdy chytí většího, kapra přehodí. Zápis úlovku pak provede až po skončení lovu.
Povinnost rybáře je však zapsat ponechaný úlovek okamžitě.

Druhým nejčastějším problémem bylo ponechání si podměrečných ryb. Špatné měření (po těle místo pokládání ryby na položený metr) může způsobit rozdíl krajní míry, takže ponechaný kapr o délce 40cm může mít ve skutečnosti 39 či 38cm.
Těžko se ale tímto způsobem odůvodní ponechání štiky o délce 33cm, když je minimální délka štiky o 17cm vyšší.

Ponechání hájené ryby byl třetím nejčastějším případem. Hlavně se jednalo o ponechání dravce v rozmení dubna a května, přestože dravci (nově i okouna) jsou hájeni do poloviny června.

U 4 případů si pak rybář ponechal 3 kapry, v jednom případě i 4 kapry. Jeden rybář si pak ponechal dokonce kaprů pět.

Lov na více prutů

Rybář smí chytat na revírech maximálně na dva pruty, a to na položenou, případně kombinaci položená, feeder nebo plavaná. Ve chvíli, kdy chce muškařit či provádět přívlač, smí chytat pouze na jeden prut.

Jihočeská stráž se však setkala ve 44 případech se situací, kdy rybář lovil na tři pruty. Nejčastější kombinací byly dva nahozené pruty na položenou, přičemž si rybář ještě trošku přívlačil.

V pěti případech si zřejmě rybáři spletli soukromou vodu s revírem Jč ÚS a měli nahozené pruty čtyři.

Skutečným fajnšmekrem v tomto oboru pak byl rybář s pěti nahozenými pruty.

Ostatní

Mezi nezařazené případy patří případy, kdy si například rybář ponechal sumce o váze 8kg a chytal dál, přestože po ponechání ryby nad 7kg končí denní lov.

Zvláštní případy, se kterými se členové rybářské stráže Jč ÚS museli setkávat, byly například ponechané ryby, které nebyly ve vezírcích, ale byly vyvázany za skřele.

V neposlední řadě se také rybářská stráž setkává s lovem do tenatových sítí nebo lovem dravců na nepovolené druhy ryb (např. na úhoře).

Joomla Template by Joomla51.com